Makaleler/ Articles

MAKALELER / ARTICLES

BAŞLIKLAR / HEADLINES:

  • Otizmin Nedenleri ve Oluşum Mekanizması
  • Autizmin səbəbləri və əmələgəlmə mexanizmi
  • Gıdalr ve Beslenme Alışkanlıkları Çocukların Ruhsal ve Fiziksel Sağlığında Anahtar Rol Oynuyor.
  • Qidalar və qidalanma vərdişləri uşaqların psixi və fiziki sağlamlığında açar rolunu oynayır.
  • DR. CEM KINACI’YLA  Otizm ve Beslenme Üzerine söyleşi

 

Otizmin Nedenleri ve Oluşum Mekanizması 

Pharmetic Sağlık Yıl:2 Eczacılık Günü Özel Sayısı:5 (2010)

Dr. N. Cem KINACI

Clinician, Medical Academy for Pediatric Special Needs – USA

Defeat Autism Now! Physician, Autism Research Institute – USA

Consultant Physician, Autism Treatment Plus – United Kingdom

 

Otizm; genetik alt yapısı olan, enfeksiyonlar, toksik kimyasallar, hipoksemi ve gıdalardaki protein ve peptitlerle tetiklenen ve yaygın gelişimsel bozukluğa yol açan nöroimmün bir klinik tablodur.

Otizmin başta gelen nedenleri arasında öncelikle ağır metaller, antibiyotikler ve diğer kimyasal toksik maddeler, enfeksiyonlar (Kızamık, HHV6, CMV, Streptococcus, Clostridia, Borrelia, Candida), doğum öncesi, sırası veya sonrasında oksijensiz kalma ve beyin kan akımında azalma gelmektedir. Genetik yatkınlıkları (tek- nükleotid polimorfizmleri) nedeni ile toksinler ve enfeksiyonlar ile yeterince baş edemeyen çocuklarda bir dizi birbirine bağlı mekanizmaların etkisi ile otizm tablosu oluşmaktadır. Bağırsak sıvıları ve enzimleri azalmakta, sindirim bozulduğu için besinle alınan proteinler yeteri kadar parçalanmadan (polipeptit) kana geçmektedir. Bu polipeptitler dokularda ve beyinde morfin etkisi göstermektedir.

Bağırsaktaki faydalı mikrop dengesi bozulmakta bunun yerine hastalık yapan bakteri, mantar ve parazitler üremektedir. Toksinler ve aşırı üreyen hastalık yapan mikrorganizmalardan çıkan metabolitler sindirim sisteminde yaygın bir iltihaba yol açmaktadır. Bağırsak hücrelerinin geçirgenliği artarak normalde kana geçmeyen toksinler kana geçmektedir. Diğer taraftan bağırsak hücrelerininin fonksiyonu bozulduğundan taşınmaları taşıyıcı proteinlere bağlı vitamin, mineral ve diğer besi maddeleri yeteri kadar kana geçememektedir. Bunun sonucunda çok sayıda vitamin, mineral ve diğer besi maddelerinin eksikliği gelişmektedir. Yağların sindiriminin azalması yağ ve yağda eriyen vitamin ve besi maddelerinin (A,D, E, K vitaminleri, likopen) kana geçmesini azaltmaktadır. Sonuçta bunlarla ilgili yetersizlik belirtileri ortaya çıkmaktadır.